اهمیت گاز هلیوم در جوشکاری

۳ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۴۷:۴۹ ق.ظ

اهمیت گاز هلیوم در جوشکاری

گاز هلیوم اغلب با بادکنک شناخته می شود. یکی از بزگترین کاربردهای گاز هلیوم جلوگیری از انفجار است و به همین دلیل است که برای جوشکاری استفاده می شود. هلیوم یک عنصر بسیار پایدار و غیر خورنده است. به طوری که هنگام کار با موادی که واکنش پذیر و یا قابل مصرف می تواند یک محیط ایمن و کاملا بی خطر را ایجاد نماید.

سازندگان همچنین از هلیوم برای جوشکاری استفاده می کنند. زیرا خواص خنثی بودن و انتقال حرارت بالا  از آن گاز محافظ عالی (به عنوان گاز خنثی یا نیمه خنثی که محل جوش را از اکسیژن و آب محافظت می کند) برای مواد جوشکاری با انتقال حرارت بالا مثل مس آلیاژهای منیزیم و آلومینیوم می سازد.

بسته به نوع جوش و ماده آن گاز هلیوم معمولا با آرگون میکس می شود (البته بیشتر به خاطر ارزان تر بودن آن است). درصد ترکیب این دو گاز بسته به نوع کار متفاوت است. مخلوط گازی ضعیف یا انتخابی اشتباه از گازهای محافظ می تواند جوش های متخلخل و ضعیف و یا پاشش های فلزی را ایجاد نماید.

هلیوم خالص برای جوشکاری اغلب برای کار درز گیری استفاده می شود. به جز هنگام کار بافولاد آن هم به خاطر تمایلش به پاشش است.

هلیوم به عنوان گاز محافظ برای جوشکاری های لیزری با لیزرهای کربنی استفاده شده است. قابلیت یونیزاسیون بالایی دارد به این معنی که می تواند میزان بسیار بالایی از انرژی را قبل از یونیزه شدن جذب کند.

در جوشکاری لیزر به ویژه با لیزرهای کربن دی اکسیدی یک ابر پلاسما در بالای محل جوشکاری تشکیل می شود. اما هلیوم بیشتر انرژی را به خاطر پتانسیل یونازیسیون بالا جذب کرده و از تشکیل ابر پلاسما جلوگیری می کند. 

 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید