بادکنک پر شده با گاز هلیوم تا چه ارتفاعی بالا می رود؟

۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۰۶:۳۹ ق.ظ

بادکنک پر شده با گاز هلیوم تا چه ارتفاعی بالا می رود؟

بادکنک پر شده با گاز هلیوم تا چه ارتفاعی بالا می رود؟

میزان ارتفاعی که یک بادکنک پر شده با گاز هلیوم قبل از ترکیدن می تواند بالا رود سوال جالبی است که اغلب پرسیده می شود. همان طور که قبلا هم گفته شده از گاز هلیوم به دلیل ایمن بودن و دانسیته بسیار کم برای بالا بردن بالن ها و بادکنک ها در جشن ها استفاده می شود. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد هلیوم برای پر کردن بادکنک به بخش گاز هلیوم بادکنک و بالن مراجعه کنید.

بادکنک های هلیومی اغلب به عمد و یا به صورت تصادفی به سمت آسمان بالا می روند. این بادکنک ها به بالا می روند تا اینکه می ترکند و یا گاز درونشان خالی شده و به زمین برمی گردند. در حالی که امکان اندازه گیری دقیق ارتفاعی که بادکنک بالا می رود وجود ندارد اما می توان آن را تخمین زد. در سال 1987 یک مرد بریتانیایی به نام ایان آشپول بیشترین ارتفاع پرواز با بادکنک هلیومی را به نام خودش ثبت کرده است. با استفاده از 400 بادکنک هلیومی با شعاع یک پا به ارتفاع یک مایل  معادل 1575متر بدو هیچ گونه ترکیدگی بادکنک دست پیدا کرد. این عدد بالاترین ارتفاع ثبت شده برای بادکنک هلیومی است.

محاسبه ارتفاع

به منظور محاسبه میزان ارتفاعی که یک بادکنک در آن می ترکد شما نیاز به محاسبه دانسیته یک بادکنک هلیومی دارید که شعاعی معادل با .1143 mm دارد. حجم بادکنک را با استفاده از فرمول حجم کره به دست آورید آنگاه از حجم برای محاسبه دانسیته استفاده کنید. آنگاه خواهید فهمید که دانسیته بادکنک هلیومی در یک سایز مشخص در دمای اتاق حدود .1663 Kg/m است. از آنجا که دانسیته با ارتفاع تغییر می کند بادکنک هلیومی می تواند به ارتفاع 9000 متری برسد. اما در بالاتر از این ارتفاع هلیوم داخل بالن در اثر اختلاف فشار بیرون و درون بادکنک منبسط شده و بادکنک می ترکد. با افزایش ارتفاع هوا رقیق تر می شود و به همین دلیل دانسیته بادکنک هلیومی کمتر می شود. این به این دلیل است که گاز درون بالن منبسط می شود و در اثر انبساط بیش از حد گاز هلیوم به دیواره بادکنک فشار آورده و باعث ترکیدن آن می شود.

متغیرها

فاکتورهای زیادی می تواند واکنش بین یک بادکنک استاندارد و جو را تحت تاثیر قرار دهد. گاز هلیوم می تواند به آسانی از بادکنک فرار کند و این باعث می شود که بادکنک بتواند به ارتفاع بالاتری صعود کند. زیرا به میزانی گاز هلیوم در بالن نیست که منبسط شود. از طرفی بادکنک ممکن است اصلا نترکد و تنها به یک نقطه تعادل برسد که در آن دانسیته به دانسیته جو برابر می شود. در این جا گاز هلیوم درون بالن تخلیه شده و به زمین می افتد. 

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید